Projekt Cesta k práci pomůže mladým najít zaměstnání


Tisková zpráva JSRLZ / 30. 1. 2018

Pracovní trh v současné době nabízí pestrou škálu možností. I přesto mohou být některé firmy k otázce zaměstnávání mladých lidí skeptické. Kámen úrazu může být v nedostatku zkušeností a dosažené praxe. Pracovní návyky mladých lidí nejsou tak silné jako u lidí středního věku, kteří již mají zkušenosti z předchozích zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé si také nemusí vědět rady s mladými lidmi, označovanými generací Y. Takzvaní mileniálové jsou lidé, kteří dospívali na přelomu tisíciletí. Ti nehledají jen tak nějaké zaměstnání, ale především pracovní výzvy. Vydělat velké peníze pro ně není stěžejní, ale touží po práci, která by pro ně byla smysluplná a zábavná. Splnění těchto očekávání však může být při jejich nedostatečných zkušenostech velice obtížné.

Projekt Cesta k práci umožňuje mladým, stát se perspektivními uchazeči o pracovní pozice. Obstát na trhu práce, překonat počáteční neúspěchy a obavy při cestě za vysněnou prací, pomáhá mladým lidem odborně zaměřená personalistka. Ti, co váhají s volbou zaměstnání nebo si příliš nevěří, získají tipy, jak přesvědčit zaměstnavatele při pracovním pohovoru i čemu se naopak vyvarovat. Své o tom ví i Radek Svoboda, účastník projektu Cesta k práci: „Najít zaměstnání po škole nebylo vůbec jednoduché. Na Úřadu práce mi umožnili, účastnit se informační schůzky o projektu pro lidi jako jsem já. Tato nabídka byla velice zajímavá, a tak jsem si řekl, že pár dní v takovém kurzu není nikdy na škodu.“ Jak se později ukázalo, byl to krok správným směrem. Radek Svoboda si prošel vzdělávacím kurzem a dnes má práci, která ho baví: „Jsem velice rád, že jsem se odhodlal do projektu vstoupit. Uvědomil jsem si, že příležitost nepřijde sama, a že pokud člověk něco opravdu chce, musí pro to něco udělat,“ dodal závěrem.

Vzdělávací modul MY JOB byl připraven ve spolupráci s odborníky na trh práce a zástupci firem, kteří svými zkušenostmi vnesli reálný pohled na řešení různých situací, běžných při hledání práce. Projekt je přínosem nejen pro mladé lidi, ale i pro firmy. Tuto skutečnost potvrdila Veronika Vicková, manažerka projektu Cesta k práci: „Firmy, které zaměstnají naše účastníky, jež absolvovali vzdělávací modul, mohou získat mzdový příspěvek až po dobu šesti měsíců. Další podmínkou projektu je také věk. Projekt je určen mladým do 24 let a veškeré aktivity jsou pro účastníky bezplatné.“ Veronika Vicková dále doplnila, že další kurz pro mladé se uskuteční od 27. února do 23. března v prostorách Jihočeské hospodářské komory na adrese Husova 9, České Budějovice. Poté plynule naváží Burzy práce, které se budou konat v průběhu jara v rámci celého Jihočeského kraje.

Projekt Cesta k práci je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a realizován Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s ve spolupráci s partnery projektu Úřadem práce České Republiky a Vyšší odbornou školou, Střední školou a Centrem odborné přípravy v Sezimově Ústí.

Více informací o projektu získáte na webových stránkách www.mojeprofese.cz nebo u manažerky projektu Veroniky Vickové, 607 012 620, vickova@jsrlz.cz.