Technika pobavila malé i velké


Třetí ročník výstavy Dobrodružství s technikou se již tradičně konal na Výstavišti České Budějovice. Téměř pět desítek vystavovatelů připravilo dětem opravdu netradiční technický zážitek. Pavilón T zaplnilo na 200 exponátů, které si návštěvníci mohli nejen osahat, ale i řádně vyzkoušet.

„To je právě smyslem celé akce, neboť na vlastní kůži prožitý silný technický zážitek může děti i rodiče přivést na cestu k technickému vzdělání,“ sdělila Lenka Vohradníková z Jihočeské hospodářské komory, která spolu s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů celou akci organizovala, a to za finančního přispění Jihočeského kraje, statutárního města České Budějovice a partnerů akce. „Jsme nadšeni, jaký je mezi mladými o techniku zájem. Na výstavu dorazilo ke 3 a půl tisícům návštěvníků, a to včetně dětí z mateřských škol. Letošní ročník nás přes všechna velká očekávání překvapil. Nejenom ze strany vystavovatelů a jejich velké snahy o co nejinteraktivnější exponáty, ale také ze strany účastníků, neboť jejich šikovnost překvapila samotné vystavovatele,“ doplnila Lenka Vohradníková.

Středoškolák Lukáš Mičan zasvěceně vysvětluje jedné z návštěvnic Dobrodružství s technikou, z jakého materiálu tiskne 3D tiskárna, která stojí na stole před ním. Pokročilá technologie byla k vidění hned u několika stánků firem a škol, ale pouze Lukáš Mičan tiskárnu postavil sám doma z komponentů, které mimo jiné vymontoval ze starých kopírek. „Studuji všeobecné gymnázium, technika mě prostě baví. Chtěl bych dál pokračovat ve studiu buď na VUT v Brně, nebo v Praze na ČVUT,“ podotýká talentovaný student třetího ročníku Gymnázia Česká v Českých Budějovicích. Podobně jako on jsou na tom i jeho spolužáci, kteří využili jeho tiskárny a vytiskli si součástky na dron a lidar vlastní výroby.

3D tiskárnu viděl Lukáš Mičan na internetu a uvažoval, že by si ji koupil. „Pak jsem ale zjistil, že to vlastně není nic složitého a zkusil jsem ji postavit. Část součástek jsem vytahal ze starých kopírek, část jsem objednal na internetu z Číny. Nejtěžší bylo tiskárnu zkalibrovat,“ popisuje student. Samotná stavba mu zabrala dva měsíce. Na druhou 3D tiskárnu vlastní výroby, která na Dobrodružství s technikou také tiskla, už objednával komponenty jen na internetu, stavba mu zabrala měsíc. První 3D tiskárna ho vyšla na sedm tisíc, ta druhá na patnáct.

Spolu s Lukášem se u stánku Gymnázia Česká Č. Budějovice věnovali návštěvníkům i jeho spolužáci z třetího ročníku Tomáš Rada a Lukáš Beneda. První pracuje doma na lidaru vlastní konstrukce, druhý staví dron ze součástek vytištěných na Lukášových tiskárnách. Veškeré komponenty si sám navrhl a nechal vytisknout. „Pro lidar lze využít 3D tisk na konstrukci, vnější obal a například ozubená kola. Lidar je radar, který místo rádiových vln využívá světlo, respektive laser,“ vysvětluje konstruktér lidaru Tomáš Rada.

Poprvé se letos akce zúčastnila táborská Střední škola spojů a informatiky. „Jde o výbornou akci, loni jsme se byli podívat a letos jsme se zapojili. Děti si u nás mohly vyzkoušet dvě pracoviště s měřicí technikou, kde měřily ultrazvukem vzdálenost a druhým přístrojem zvuk, který vydávaly. Na dalších čtyřech pracovištích si pak vyzkoušely práci s elektronickými stavebnice s jednočipovými mikropočítači, na kterých se učí naši kluci ve škole,“ řekl Vladimír Čebiš, učitel odborných předmětů Střední školy spojů a informatiky Tábor.

Na snímku vpravo Lukáš Mičan, autor dvou podomácku vyrobených 3D tiskáren, které stojí před ním. Vlevo stojí jeho spolužák z Gymnázia Česká České Budějovice Tomáš Rada, který pracuje na sestrojení lidaru vlastní výroby. Oba drží v ruce příklady 3D tisku z Lukášových tiskáren.

Na snímku vpravo Lukáš Mičan, autor dvou podomácku vyrobených 3D tiskáren, které stojí před ním. Vlevo stojí jeho spolužák z Gymnázia Česká České Budějovice Tomáš Rada, který pracuje na sestrojení lidaru vlastní výroby. Oba drží v ruce příklady 3D tisku z Lukášových tiskáren.

Dobrodružství s technikou 2017

Organizátoři:

Jihočeská hospodářská komora
Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s.
Generální partner: Robert Bosch spol. s r.o.

Mediální partner: HITRÁDIO FAKTOR

Partneři:

Jihočeský kraj
Statutární město České Budějovice
Hlavní partneři:

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Výstaviště České Budějovice a.s.
MOTOR JIKOV Group a.s.

Vystavovatelé:

ČD
Cargo, a.s.
ČEZ, a. s.
Dům dětí a mládeže České Budějovice
EGE, spol. s r. o.
E.ON Česká republika, s.r.o.
Engel strojírenská spol. s r. o.
GEU Kaplice
GRAFITI malování
GROZ BECKERT CZECH s.r.o.
Gymnázium Česká České Budějovice
Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje
HOPSÁRIUM
Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Jihostroj a.s.
KERN-LIEBERS ČR spol. s r.o.
Krajský úřad
Labyrint
MAS Rozkvět, z.s.
Městská policie ČB
Micro-epsilon Czech Republik s.r.o.
Mondi bupak s.r.o.
MOTOR JIKOV Group a.s.
Robert Bosch spol. s r.o.
Sdružení textilních firem pod JHK
SOPHIA, jazykové služby s.r.o.
SOŠ elektrotechnická, COP Hluboká nad Vltavou
SOŠ strojní a elektrotechnická Velešín
SOU, Trhové Sviny
SOU zemědělské a služeb Dačice
SPŠ Písek
SPŠ strojní a elektrotechnická České Budějovice
SPŠ strojní a stavební Tábor
SŠ České Velenice
Střední průmyslová škola chemická Pardubice
Střední škola spojů a informatiky Tábor
TranSoft a.s.
TSE spol. s r.o.
ÚDIF – divadlo
VĚDA NÁS BAVÍ o.p.s.
VISCOFAN CZ s.r.o.
VOŠ, SPŠ automobilní a technická, České Budějovice
VOŠ, SPŠ, SOŠ řemesel a služeb Strakonice
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Wurth Elektronik iBE CZ s.r.o.
ZVVZ a.s.