Záchranou pro firmy v době nízké nezaměstnanosti mohou být lidé ve vyšším věku
Jihočeský kraj zaznamenává nejnižší nezaměstnanost za posledních dvanáct let. Navíc ti, kteří se na Úřad práce nově přihlásí, často zůstávají v registraci velmi krátkou dobu. Přesto jsou lidé, kteří dlouhodobě nemohou zaměstnání nalézt, a přitom se o to snaží. Jednu z takových skupin tvoří osoby starší 50 let, jež mohou být pro řadu zaměstnavatelů doslova záchranou.
„Důvodů, proč zůstávají lidé nad 50 let delší dobu bez zaměstnání může být několik. Setkáváme se s tím, že například déle působili v jednom zaměstnání a neorientují se tak dobře na trhu práce. Často je to také nedostatek sebevědomí a nedůvěra ve vlastní schopnosti. Nedostatek zkušeností s novými technologiemi, či zdravotní a osobní problémy,“ sdělila Michaela Fouňová, odborný poradce v rámci projektu Zpátky do práce 50+, který realizuje Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů.
„Z důvodu aktuální situace na trhu práce jsme ve spolupráci s dalšími partnery iniciovali přípravu dvou projektů. Projekty jsou cíleny na osoby starší 50 let, kteří potřebují nové impulsy k hledání práce, a na mladé do 24 let, kteří nemají zkušenosti při vstupu na trh práce a neumí se v něm patřičně orientovat. Oba projekty jsou připraveny v rámci platformy spolupráce Jihočeského paktu zaměstnanosti,“ vysvětlil Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory, která je jedním ze zakládajících členů paktu.
Michaela Fouňová dále uvedla, že snahou projektu Zpátky do práce je motivovat k nalezení práce, získat dostatečnou sebejistotu a chuť práci si hledat: „Účastníci našeho projektu absolvují vzdělávací kurz. Díky němu se naučí se prezentovat, pracovat na počítači, sestavit si životopis a vyhledat si pracovní nabídky. V případě zájmu si mohou zvýšit svou profesní kvalifikaci. A zaměstnavateli, který jej bude chtít zaměstnat, můžeme nabídnout zajímavý finanční příspěvek na mzdu.“
Po půl roce realizace projektu je možné říci, že zájem o tyto aktivity stále roste. Svědčí o tom nejen účast 40 účastníků v již realizovaných kurzech, ale také úspěšnost při nalezení zaměstnání pro desítku těchto osob. „Věříme totiž, že právě lidé ve vyšším věku mají svým budoucím zaměstnavatelům mnohé co nabídnout,“ doplnila Michaela Fouňová.
Logo JčPNejen problémy firem, ale i další potřeby na regionální úrovni trhu práce řeší Jihočeský pakt zaměstnanosti. Cílem paktu je také do budoucna predikovat potřeby trhu práce. I na tom již Jihočeský pakt zaměstnanosti pracuje v rámci celorepublikového projektu se zkráceným názvem Kompas. „Bude se jednat o nástroj vhodný pro ty, kteří se budou rozhodovat o volbě svého budoucího povolání a budou tak mít příležitost zjistit, které profese jsou aktuálně či budou v budoucnu zaměstnavateli žádané,“ doplnila Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů.
Projekt Zpátky do práce 50+ je realizován ve spolupráci s Úřadem práce a za finanční podpory Evropské unie. Více informací www.mojeprofese.cz.