T-Profi…BUDOUCNOSTI JDEME NAPROTI


Letošní čtvrtý ročník Dobrodružství s technikou, jehož dějištěm byl pavilon T1 českobudějovického výstaviště, přinesl i dozvuky Soutěže Talenty pro firmy (T-Profi) 2017. Členové smíšeného týmu českobudějovické strojírenské společnosti KERN-LIEBERS CR, zde převzali oficiální diplomy za druhé místo v celostátním finále soutěže, které se v dubnu uskutečnilo v Praze.

Do celostátního finále, kterého se zúčastnilo 14 týmů, jeden z každého kraje ČR, tedy celkem 84 soutěžících, se družstvo KERN-LIEBERS CR probojovalo v loňském jihočeském kole T-Profi, které se konalo v rámci 23. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Žáci bojovali v silné konkurenci dalších deseti týmů, z nichž tři přijely z Dolního Bavorska.

„Právě zapojení týmů z Německa do soutěže bylo novinkou loňského ročníku této stále lépe obsazené a technicky zaměřené soutěže a další novinku připravujeme i pro letošní ročník. Bude jí programování na kapesním počítači BBC micro:bit, který má senzor pohybu, zabudovaný kompas a bluetooth modul,“ prozradila Zuzana Pavlasová, projektová manažerka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která je spolu s Jihočeskou hospodářskou komorou hlavním organizátorem regionálního kola T-Profi.

BBC mikro:bit je mikropočítač orientovaný především na školní mládež ve věku 11 až 12 let, který vznikl v britském univerzitním prostředí jako platforma, umožňující školákům základní seznámení s touto technikou. Předpokládá se, že v budoucnu se micro:bit stane díky své promyšlené konstrukci a masivní podpoře ze strany velkých firem standardem technické výuky v dané oblasti a probudí v mladých lidech zájem o techniku. „Lze předpokládat, že tento originální počítač se brzy stane běžnou součástí výuky na základních školách,“ poznamenala Pavlasová.

Unikátní na T-profi je už vlastní koncept soutěže, protože každý tým je složený ze tří žáků základní školy, tří žáků střední školy a jednoho zástupce firmy v roli kapitána, který vede a koučuje svůj tým. Úkolem soutěžního týmu je pak postavit funkční zařízení v časovém limitu. Průběh celé soutěže a funkčnost postaveného zařízení hodnotí odborná porota.

„T-Profi je soutěž, která úplně ideálním způsobem propojuje jak žáky základních a středních škol, tak i firem s tím, že se reálně dotknou techniky. Společně musí něco sestrojit podle manuálu. K tomu potřebují technické myšlení, musí rozumět technickému textu a být manuálně zdatní. Navíc musejí kolektivně spolupracovat, zorganizovat a rozdělit si jednotlivé činnosti, aby dokázali v konkrétně daném čase svůj úkol splnit. To je přesně to, co potřebujeme od technicky vzdělaných dětí, žáků a absolventů,“ uvedla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu Hana Šímová.

Za dobrou zprávu označila skutečnost, že do dalšího ročníku T-profi se znovu hlásí více škol i firem. „Našemu týmu KERN-LIEBERS složeného z trojice žáků Základní školy Šindlovy Dvory a Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Písek s kapitánem, technologem KERN-LIEBERS Petrem Šidlíkem, děkuji za skvělou reprezentaci Jihočeského kraje, která je i důkazem toho, že podpora technického vzdělávání má smysl a že ji v regionu děláme správně,“ zdůraznila Šímová.

Nezájmu strojírenských firem o účast v T-Profi se organizátoři skutečně bát nemusí. „Soutěže se účastníme pravidelně a samozřejmě budeme pokračovat i letos. Naši aktivitu v tomto směru vnímáme jako náš dílčí příspěvek k podpoře a popularizaci strojírenských profesí a technických oborů na školách všech stupňů,“ konstatoval jednatel společnosti KERN-LIEBERS CR Jaroslav Kopp.

Základní školu Šindlovy Dvory, vedené ředitelem Petrem Divíškem, zastupovali v družstvu KERN-LIEBERS CR, druhém nejlepším v ČR, žáci páté třídy Anna Wiererová, Stanislav Kašpar a Kristián Kobrle. Písecké středoškoláky v celku KERN-LIEBERS CR reprezentovali Jakub Pavelka, Pavel Štěpánek a Kryštof Pierecký s podporou učitele programování Milana Janouška.

Strojírenská společnost KERN-LIEBERS CR, jejíž celkové loňské tržby dosáhly 1,3 miliardy korun, zaměstnává v současné době téměř 500 lidí a svůj tým dále posiluje. Dveře do KERN-LIEBERS CR mají v současné době otevřené především nástrojaři, lisaři, zámečníci, seřizovači, brusiči, obráběči, mechatronici a podobné profese. Samozřejmě také mladí absolventi strojírenských učilišť, středních i vysokých technických škol. Ti všichni zde najdou zázemí silné firmy se zahraniční účastí, jistotu perspektivního zaměstnání a možnost dalšího profesního rozvoje, kariérního i mzdového růstu.