Dobrodružství s technikou 2018


Českobudějovické výstaviště opět ovládne věda, technika a řemesla

 

Letos se koná již čtvrtý ročník ojedinělé akce, zážitkové výstavy s názvem Dobrodružství s technikou, kterou pořádá Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů a dalšími partnery. Pavilon T českobudějovického výstaviště nabídne všem návštěvníkům nevšední den plný zábavy s technikou i jihočeským řemeslem.

Již za týden – ve čtvrtek 14. 6. 2018 se v 10 hodin otevřou brány Výstaviště v Českých Budějovicích, aby zde přivítaly všechny ty, kteří budou chtít zažít techniku, vědu a řemesla na vlastní kůži. Interaktivní výstava s názvem Dobrodružství s technikou se jako každým rokem uskuteční v pavilonu T1. K vidění, a hlavně k vyzkoušení bude na 250 technických vychytávek, vědeckých pokusů a rovněž několik druhů řemesel. Není divu, že si akce svou ojedinělostí našla nadšence nejen mezi malými návštěvníky, ale i mezi těmi velkými. „Bez nadsázky lze říci, že loňský rok praskaly prostory pavilonu doslova ve švech a dětem se vůbec nechtělo domů. Těšilo nás přivítat zde více než 3500 návštěvníků, mezi nimiž byly rodiny s dětmi, školy a nechyběli ani nadšenci z řad veřejnosti, uvedla Lenka Vohradníková, organizátorka akce z Jihočeské hospodářské komory, která zároveň dodává, že i letos přibude mnoho zajímavostí a nových vystavovatelů.

Nabídka letošního Dobrodružství s technikou napovídá, že o zábavu bude postaráno. Svými interaktivními stanovišti se bude prezentovat široká škála technicky či řemeslně zaměřených firem a škol z Jihočeského kraje a rovněž řada zájmových organizací. Návštěvníci se mohou těšit také na ukázku tradičních jihočeských řemesel, například stavebnictví, kovářství či textilní výrobu. Výstava se bude věnovat i novým trendům z oblasti Průmyslu 4.0, který v posledních letech přináší do řady firem změny v podobě digitalizace výroby. Nouze tedy nebude o roboty, 3D tiskárny, drony, simulátory, lasery nebo také o ultrazvuková čidla a motory. Lenka Vohradníková přibližuje, co vše a nejen to, si vystavovatelé připravili pro návštěvníky: „Pavilon T připravuje pro návštěvníky nejenom opravdové technohrátky, ale i zkoušku mnoha praktických dovedností. Například možnost zkusit si zapojit elektrický obvod, vyměnit jistič, naprogramovat pohyb, vyzkoušet si virtuální realitu, k dispozici budou 3D brýle, 3D zrcadla, trenažéry, Legoroboti, elektrická kola, elektromobily a nebudou chybět ani různé pokusy a fyzikální experimenty. Současně je připraven pestrý doprovodný program formou vědomostních kvízů, soutěží a testů zručnosti při práci s polytechnickou stavebnicí.“

Průběh výstavy zpestří několika svými science show divadlo ÚDiF a představitelé projektu MATEMATECH přiblíží návštěvníkům cestu zábavnou matematikou k technice.

Výstava Dobrodružství s technikou představuje jedinečnou příležitost, kde se snoubí příjemné s užitečným. Jejím hlavním cílem je popularizovat a propagovat technické vzdělávání a řemesla v Jihočeském kraji a pomoci tak do budoucna odstranit dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků v těchto oborech. Smyslem je vzbudit zájem především u dětí a jejich rodičů právě o tyto obory a nasměrovat jejich budoucí kroky k technickému či řemeslnému vzdělávání. Výstava nabídne nejenom jedinečné zážitky, ale i možnost seznámení se s řadou vyspělých jihočeských zaměstnavatelů a vzdělavatelů.

Projekt je realizován za finanční podpory Jihočeského kraje a Statutárního města České Budějovice.  Vstup je bezplatný.