Odstartoval Týden vědy a techniky, tentokráte online


Letošní ročník Festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR se koná kvůli pandemii koronaviru poprvé celý on-line. Od pondělí 2. 11. do neděle 8.11. nabídne přednášky předních českých vědců, které budou stejně jako dokumentární filmy a budou ke zhlédnutí zdarma na webu tydenvedy.cz.

Jubilejní 20. ročník festivalu oslaví 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR, připomene největší vědecké úspěchy jejích pracovníků a ukáže, jak jednotlivá pracoviště aktuálně přispívají v boji proti covidu-19.

Festival vědy odstartoval v pondělí ve 14:00 hod. přednáškou nazvanou Koronaslova v síti novinářských otázek.

Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová k festivalu uvedla: „Akademie věd České republiky představuje již 20 let návštěvníkům Týdne vědy a techniky AV ČR aktuální vědecké poznatky a výsledky bádání ze svých pracovišť. Jinak tomu nebude ani letos, kdy je zpřístupňování nejnovějšího výzkumu veřejnosti zvláště naléhavé. Zejména když jsme všichni znepokojeni vývojem a prognózou epidemiologické situace, hraje dostupnost současných odborných poznatků zásadní roli. Velmi mě proto těší, že i tentokrát festival nabídne široké veřejnosti pestrý program,“ řekla Eva Zažímalová a dále doplnila, že s ohledem na stávající epidemiologická opatření se organizátoři rozhodli návštěvníky pozvat místo na jednotlivá pracoviště ke sledování online příspěvků českých vědců. A to tak, aby zachovali interaktivitu festivalu pomocí živě přenášených besed s odborníky, kterým diváci mohou zasílat své dotazy.

Diskuse se špičkovými českými vědci

Novinkou letošního ročníku jsou „živé“ diskuse s vědci po přednášce. Diváci přednášejícím zašlou dotazy a ti je po přenosu zodpoví.

Týden vědy a techniky AV ČR se za dobu své existence stal největším vědeckým festivalem v Česku. Loňský ročník nabídl napříč republikou 619 přednášek, exkurzí, workshopů či výstav. Festivalu se zúčastnilo 47 tisíc návštěvníků.

Zdroj: ČT24, www.tydenvedy.cz