MPSV dokončuje přípravu tzv. kurzarbeitu


Kurzarbeit má pomáhat firmám, které budou muset v krizových situacích částečně omezit svůj provoz. Stát by měl platit zaměstnancům těchto firem, kteří splní stanovené podmínky, 60–80 % čisté mzdy v závislosti na aktivitě zaměstnance a době strávené v kurzarbeitu, a to po dobu maximálně devíti měsíců. Na rozdíl od jednorázové podpory poskytované v rámci programu Antivirus by kurzarbeit měl být spuštěn automaticky vždy, když se česká ekonomika bude potýkat s podobnou krizí, jako je ta současná.

V týdnu po vládních prázdninách od 17. srpna by parametry mělo projednat předsednictvo tripartity. Mělo by se na podobě shodnout. Ministerstvo by pak podle Maláčové „v řádu dnů“ připravilo návrh paragrafů. Zákon by pak projednala vláda a Sněmovna by ho mohla schvalovat zrychleně. Úprava by měla začít platit od ledna.

Program Antivirus pokrývá období od 12. března do konce srpna a by se mohl do konce roku prodloužit. Požadují to odbory a zaměstnavatelé.

„Do konce roku se počítá s prodloužením. Očekávám, že vláda schválí pokračování Antiviru po vládních prázdninách,“ řekla Maláčová. Podle ní je Antivirus nejvíc funkčním nástrojem vlády proti koronavirové krizi.

zdroj: danovky.cz, idnes.cz