Dobrodružství s technikou


Zážitková výstava baví i vzdělává
skrz vědu, techniku a řemesla

Realizace:         od roku 2015

Organizátor:     Jihočeská hospodářská komora

Partneři:           Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů, o. p. s.

Výstaviště ČB

Akce je realizována v rámci záštity představitele Jihočeského kraje.


CÍLE PROJEKTU

Dobrodružství s technikou je projekt, určený dětem a jejich rodičům, s cílem zajímavou a interaktivní formou přiblížit svět techniky.

  1. Popularizovat technické vzdělávání v očích široké veřejnosti, především u dětí a rodičů;
  2. Motivovat žáky ZŠ ke studiu technických a řemeslných oborů;
  3. Podporovat technické zájmové kroužky;
  4. Motivovat žáky SŠ k hledání profesního uplatnění v oborech svého studia či pokračování ve studiu zvoleného oboru;
  5. Přiblížit veřejnosti současné trendy ve výzkumu a vývoji v technických oborech;
  6. Podporovat edukativní činnost formou interaktivní a zážitkové formy.

AKTIVITY PROJEKTU

Výstava Dobrodružství s technikou 2019

Termín:               13. 6. 2019 od 10:00 – 18:00 hod.

Místo konání:      pavilon T, Výstaviště ČB

Pro koho je akce určena:
Výstava je volně přístupná všem zájemcům, a to jak předškolákům, tak i starším žákům a jejich rodičům, tak i pedagogům, protože akce není nijak věkově omezena a díky partnerům je vstup pro všechny ZDARMA. 

Na co se můžete těšit:
Již 5. ročník interaktivní výstavy představí kolem 60 vystavovatelů. Na více než 270 stanovištích představí vystavovatelé zábavnou formou technické i vědecké exponáty s cílem zaujmout děti i žáky škol a zvýšit tak zájem o techniku a studium řemeslných oborů. Děti si všechny exponáty a stanoviště vyzkouší na vlastní kůži. Mimo jiné je pro všechny návštěvníky výstava přehlídkou těch nejvýznamnějších zaměstnavatelů a vyspělých, aktivních škol.

Letošní ročník je rozšířen o nový obor, a to zemědělskou techniku, kde se rovněž prolínají technologie či řemesla. Na výstavě nebudou chybět roboti, kteří umí spolupracovat s člověkem, drony, technické simulátory, funkční modely zemědělských strojů, 3D tisk, práce s infra kamerou nebo virtuální realita. Dále si mohou děti vyzkoušet  základy programování pomocí BBC:microbitu, digitální bankovnictví nebo veřejností oblíbené laser games. Návštěvníci se také mohou těšit na spoustu soutěží, zážitková představení, science show s vědeckými pokusy, projekt Matematech, který zábavnou formou přiblíží výuku matematiky a techniky, a interaktivní ukázky řemesel z oblasti kovářství, textilního, zemědělského či stavebního oboru.

Výstava Dobrodružství s technikou 2018

Termín:               14. 6. 2018 od 10:00 – 18:00 hod.

Místo konání:      pavilon T, Výstaviště ČB

Výstava je volně přístupná všem zájemcům. Vstup je ZDARMA.

Na akci bude opět k vidění přes 200 exponátů od jihočeských firem, odborných škol i zájmových organizací. Výstavu budou doprovázet ukázky řemesel, řada soutěží, doprovodných kvízů a představí se také novinky ze světa průmyslu 4.0 a složky integrovaného záchranného systému. Soutěž oživí vystoupení  úžasného divadla fyziky ÚDiF (Z vystavených exponátů lze jmenovat konkrétně např. Legoroboty, prosklený simulátor palivové nádrže nebo systém DNOX, robotickou ruku. Elektrická kola a mnoho dalších zajímavých exponátů, které si děti mohou vyzkoušet na vlastní kůži.

Odhadovaný počet návštěvníků IV. ročníku je dle zkušeností z předchozích tří let nejméně 3500 účastníků. Dobrodružství s technikou v dopoledních hodinách navštěvují celé skupiny z mateřských, základních, ale i středních škol Jihočeského kraje, a v odpoledních hodinách pak především jednotlivci, převážně rodiče či prarodiče s dětmi.

Výstava Dobrodružství s technikou 2017

Termín:               15. 6. 2017  od 10:00 – 18:00 hod.

Místo konání:      pavilon T, Výstaviště ČB

Záměrem akce opět bylo, za pomoci jihočeských firem a škol, zvýšit zájem o polytechnické vzdělávání v Jihočeském kraji. Třetí ročník výstavy navazuje na předchozí dva ročníky, které se uskutečnili v letech 2015 a 2016. Na akci bude opět k vidění přes 200 exponátů od jihočeských firem, odborných škol i zájmových organizací. Výstavu budou doprovázet ukázky řemesel, řada soutěží, doprovodných kvízů a představí se také složky integrovaného záchranného systému. Z vystavených exponátů lze jmenovat konkrétně např. Legoroboty, prosklený simulátor palivové nádrže nebo systém DNOX, robotickou ruku a mnoho dalších zajímavých exponátů, které si děti mohou vyzkoušet na vlastní kůži.

Výstava Dobrodružství s technikou 2016

Termín výstavy:    16. 6. 2016, 10-18hod.

Místo konání:        pavilon T Výstaviště ČB

Výjimečná akce „Dobrodružství s technikou“, kde každý měl možnost vyzkoušet techniku na vlastní kůži! Připraveny byli elektromobily, roboti, elektrické motokáry a nechyběli pokusy, vědomostní kvízy a soutěže. Na této akci se podílel nejen Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice, ale především řada významných firem a středních škol.

Výstava Dobrodružství s technikou 2015

Termín výstavy:     18. 6. 2015

Místo konání:         Výstaviště ČB

Na akci si mohly děti vyzkoušet řadu zajímavých technický exponátů. Akce se účastnily mateřské školky, základní i střední školy, dětské domovy a samozřejmě také rodiče i prarodiče s dětmi. Počet účastníků, kteří se této akce zúčastnili, byl odhadnut kolem 2 tisíc. Díky velmi pozitivním ohlasům nejen od návštěvníků akce, ale také od zapojených vystavovatelů, bude snaha o pokračování prostřednictvím dalšího ročníku této interaktivní výstavy.

Mezi vystavenými exponáty byly například stánek formule 1, Legoroboti, bludiště, kvadrokoptéry a RC modely, hydraulický bagr nebo kolejiště a lokomotivy. Kromě toho byly připraveny různé pokusy a fyzikální experimenty, vědomostní kvízy a dovednostní soutěže, kde si mohli zájemci vyzkoušet své znalosti i zručnost a objevovat přírodní zákony.

KONTAKT

Lenka Vohradníková, DiS.

ředitelka oblastní kanceláře Č.Budějovice

Telefon:  +420 387 699 316
Mobil:     +420 608 572 241
E-mail:    vohradnikova@jhk.cz