Příklady dobré praxe ukazují na přednosti zaměstnávání starších pracovníků


Příklady dobré praxe pomáhají motivovat ostatní firmy k zaměstnávání starších pracovníků, kteří předávají bohaté zkušenosti svým mladším kolegům. Své o tom ví i mnohé jihočeské firmy a instituce, které se v minulém roce zapojily do soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+. Podnikatelé, neziskové organizace i subjekty státní správy se mohou přihlašovat po prodloužení uzávěrky soutěže i letos, a to až do 28. února 2021.

„Výhra v soutěži byla odměnou za to, že se nám zaměstnávání lidí 55+ dlouhodobě osvědčuje a potvrdila, že jdeme již mnoho let správným směrem. Další přínos spatřuji v tom, že jsme příkladem dobré praxe pro ostatní zaměstnavatele, zaměstnance a potencionální uchazeče o zaměstnání,“ říká Naděžda Boušková, ředitelka pro personální řízení společnosti DfK Group a.s., která získala ocenění v loňském 1. ročníku soutěže, organizovanou Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ).

Naděžda Boušková také dodává, že negativní předsudky ve společnosti vůči zaměstnávání starších lidí mohou být způsobené mimo jiné i tím, že ve firmách neumějí se staršími lidmi pracovat. „Dokonce si firmy mnohdy ani spolupráci s nimi neumí představit. Obávají se, že budou tito zaměstnanci častěji nemocní, pomalejší, nebudou mít zájem dále se vzdělávat. Domnívají se, že budou zatíženi stereotypy z minulých zaměstnání. Chybí dostatečná prezentace příkladů dobré praxe, že zaměstnávání lidí 55+ má smysl a svá velká pozitiva,“ myslí si Naděžda Boušková a zároveň připomíná, že nedostatek zkušeností třeba s technikou a jazykovou vybaveností starším lidem mohou pomoci dohnat mladší kolegové: „Vzájemná spolupráce velmi dobře funguje. Jde o mezigenerační spolupráci mladší, střední a starší generace, kde lidé 55+ mají životní zkušenosti, nadhled, spoustu věcí zažitých a prožitých a své zkušenosti naopak předávají mladším kolegům.“

To, že zaměstnanci 55+ jsou loajální a často tak i snižují svému zaměstnavateli náklady na neustálé vyhledávání nových pracovníků, už ví i mnohé jihočeské firmy, které se do prvního ročníku ocenění zapojily. Soutěž byla opět vyhlášena Jihočeským paktem zaměstnanosti a Ministerstvem práce a sociálních věcí na podzim loňského roku. Kvůli nepříznivé covid situaci, která je komplikovaná i pro většinu zaměstnavatelů, se proto JSRLZ rozhodla termín přihlášek prodloužit až do 28. února 2021 a umožnit tak organizacím snadnou registraci. Do soutěže se mohou přihlásit nejen firmy a podnikatelé, ale i subjekty veřejné a státní správy či neziskové organizace, které svou činnost provozují nejméně po dobu jednoho roku a mají sídlo či jeho pobočku na území Jihočeského kraje.

Zájemci se mohou registrovat přes on-line přihlášku na webu www.jcpakt.cz. Soutěž zaštítila ministryně práce a sociálních věcí Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., a také předchozí hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská. Celý projekt podporují i významní partneři, díky nimž mohou vítězové soutěže získat ceny v celkové hodnotě 62 000 Kč. Soutěž probíhá v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň.