Po jakých profesích roste poptávka?


Prognózy trhu práce v současné době jsou velice složité, jelikož se díky koronavirové pandemii mění rychleji, než se očekávalo. Některé obory povolání tak zaznamenávají velký boom. World Economic Forum tak zveřejnilo profese, po kterých v letošním roce roste poptávka.

Až o 90 % se zvýšila od roku 2019 poptávka po kurýrech specializovaných na rozvážku, jelikož se rapidně zvýšil nárůst online nákupů. Stejně tak roste i zájem o specialisty na pracovní prostředí a diverzitu díky zájmu společností o vytvoření inkluzivního prostředí přátelské ke svým zaměstnancům.

Do popředí se také dostalo kariérní a osobní kaučování, neboť mnoho lidí muselo během pandemie přehodnotit svoje dosavadní pracovní zaměření a způsob práce a využít tak služeb kariérových poradců. O více jak 30 % pak vzrostla poptávka po profesionálech v oblasti digitálního marketingu díky větší potřebě využívat počítače, mobily, tablety a online prostředí ke své práci i v osobním životě. Dále pak jsou potřeba experti na umělou inteligenci a specialisté na vzdělávání.

Již před pandemií chyběl zdravotnický personál, který současná situace ještě umocnila. Zájem o zdravotní sestry a bratry tak narostl až o 30 %. Se situací také souvisí nárůst depresí a duševních problémů, protože lidé špatně snášejí odloučení, izolaci a strach, a tak se zvýšila poptávka po Psychoterapeutech a specialistech na dušení zdraví.

Zdroj: LinkedIn: World Economic Forum