Stavebnice Merkur slaví 100 let- umíme využít její potenciál


MERKUR – Stoletý stařík nebo nestárnoucí legenda? Tým Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů a Jihočeské hospodářské komory rozhodně říká, že tato stavebnice má potenciál a budoucnost.

Co umíme s MERKUREM? 

Česká stavebnice MERKUR slaví 100 let, její historie výroby v Polici nad Metují se datuje od roku 1920. Jsme přesvědčeni, že tato unikátní polytechnická stavebnice nepatří do starého železa, naopak, posunuli jsme její využití o kus dál. Díky programování a mikrobitu dokážeme MERKUR rozpohybovat! Konkrétně žáci a studenti základních a středních škol, kteří bojují v soutěži Talenty pro firmy.

Cílem soutěže je zábavnou formou dětem představit techniku jako perspektivní a zajímavý obor, podpořit týmového ducha a vzájemnou spolupráci a komunikaci. V neposlední řadě je cílem ukázat praktické využití získaných znalostí ze školy. Mladé šikovné ručičky takto motivujeme již pátým rokem.

Kdo soutěží?

Soutěž má celkem 12 týmů z Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Každý tým tvoří 3 žáci ze základní školy, 3 studenti střední školy a kapitán týmu, který jako odborný dohled může svým svěřencům radit (ale nepomáhat). V každém týmu musím být alespoň jedna dívka.

Každý rok je nasazení týmu opravdu vysoké. Je úžasné vidět, jak se celý tým snaží vyhrát a nikdo nedá svojí kůži zadarmo. Tým, který vyhraje, postupuje do celorepublikového kola, kde bojuje za celý Jihočeský kraj.

Každý soutěžící dostane na památku upomínkové předměty, výherci pak hodnotné ceny jako stavebnice MERKUR nebo mikrobit, aby mohli ve školách dál pokračovat v pilování svých dovedností.

Můžete se zapojit i Vy

Takováto unikátní soutěž se neobejde bez partnerů. Pokud máte zájem podpořit mladé technické talenty a odměnit je za jejich snahu, neváhejte se na nás obrátit (sejkova@jsrlz.cz, 702 268 188).

Výsledky a fotky z předchozích ročníků naleznete zde.

Trocha historie

Historie výroby hraček v Polici nad Metují se datuje od roku 1920, kdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor, která vyráběla stejnojmennou stavebnici. Tehdy byly kovové díly stavebnice Inventor navzájem spojovány kovovými háčky, podobně jako u stavebního lešení. V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, kde jsou kovové díly spojovány šroubky a matičkami M 3,5. Stavebnice registrovaná pod ochrannou známkou Merkur se stala velmi populární na celém světě, kdy držela patent originálního propojení děrovaných kovových dílků pomocí šroubků a matiček a zachovala se v nezměněné podobě až dodnes. Umožnila tak sestavení zmenšeniny modelů budov, aut, železnic a strojů. Tímto se stavebnice přiblížila reálnému konstruování a vytvořila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci.

Zdroj: nase.broumovsko.cz