Absolventi si prohlédli výrobu českobudějovické firmy BELIS a.s. a vyzkoušeli si zdobení plechových hrníčků


Firma BELIS a. s. se 130 letou tradicí v Jihočeském kraji se představila absolventům, kterým Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů společně s Jihočeskou hospodářskou komorou pomáhá najít místo na pracovním trhu v rámci projektu STARt job I.

Ředitel výroby Ing. Marek Honetschlӓger účastníkům exkurze sdělil informace o historii společnosti a dále zmínil: „Výroba smaltovaného nádobí, která má v Jihočeském kraji dlouholetou historii, byla před třiceti lety rozšířena o obor kovovýroby, která dnes tvoří většinu produkce. Výrobky z ocelového plechu tvářeného za studena nachází své uplatnění v automobilovém průmyslu i v jiných průmyslových odvětvích jako je například energetika.“

Absolventi zažili možnost vidět na vlastní oči celý proces výroby od prvotních zdrojů, kterými jsou ocelové svitky, přes lisování na hydraulických lisech, měření, až po finální kontrolu a úpravu výrobků. Dále je pro milovníky historie v areálu firmy připravena sbírka smaltovaného nádobí a věcí, které se dříve využívaly nejen v gastronomii, ale historicky např. i ve zdravotnictví. Procesem povrchové úpravy smaltováním i aktuální výrobou smaltovaného nádobí provedl účastníky Ing.Josef Kroulík, ředitel smaltovny.

Zároveň účastníci měli příležitost vyzkoušet si umělecké zdobení plechových hrníčků, který každému po vypálení zůstal na památku. „V projektu STARt job I. pomáháme absolventům bez práce a žákům posledních ročníků získat kompetence pro osobní prezentaci, zvolit si správný profesní směr a najít si dlouhodobé uplatnění na trhu práce,“ doplnila Zuzana Pavlasová, projektová manažerka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, o. p. s. Projekt STARt job I. je spolufinancován Evropskou unií.