Společnosti, které zaměstnávají a pečují o starší pracovníky, mohou získat ocenění a výhru v hodnotě až 62 tisíc korun


Starší pracovníci přinášejí do firem a organizací stabilitu, spolehlivost a cenné zkušenosti. Společnosti, které si toto uvědomují a dávají prostor zaměstnávání osob 55+, se mohou od 1. 12. 2020 přihlásit do soutěže o ocenění Společnost přátelská zaměstnávání 55+. Na ty nejlepší čeká výhra až 62 tisíc korun. Zapojit se do soutěže je možné elektronicky. Soutěžící přispějí k medializaci tématu, které se stárnutím obyvatelstva nabývá stále většího významu.

„Zaměstnanci ve věku 55+ jsou v týmech cenění spolupracovníci. Zaměstnavatelé, kteří si to uvědomují, získávají jejich zaměstnáváním nejen řadu výhod, ale mohou se aktuálně ucházet i o cenu v soutěži Společnost přátelská zaměstnávání 55+,“ uvádí Michaela Fouňová z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Přednosti těchto pracovníků potvrdila i ředitelka Centra sociálních služeb Emausy Martina Primaková, která si převzala ocenění v pilotním ročníku: „Starší pracovníci pro nás znamenají stabilitu, spolehlivost a můžeme od nich samozřejmě čerpat i jejich zkušenosti.“ Právě představit zaměstnavatele, kteří si váží pracovníků 55+, si klade za cíl zmíněná soutěž. „Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají starší osoby a pracují s nimi, se mohou stát dobrým příkladem pro ostatní společnosti, které mají stále velké předsudky při zaměstnávání těchto lidí,“ sdělila Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc., ministryně práce a sociálních věcí.

Prostřednictvím soutěže Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+ se snaží organizátoři soutěže poukázat na problematiku zaměstnávání straších osob, zaměstnavatelům v Jihočeském kraji prezentovat dosavadní zkušenosti z praxe a inspirovat je k zaměstnávání starších pracovníků. Druhého ročníku soutěže o získání ocenění Společnost přátelská zaměstnávání osob 55+ se mohou zúčastnit všechny firmy, neziskové instituce, veřejná správa a další organizace, které splňují podmínky a jsou připraveny prezentovat své aktivity a podporu svých starších kolegů.

Výherci soutěže obdrží nejen řadu cen v hodnotě až 62 tisíc korun, ale jejich účast podpoří také zvýšení image společnosti jako zodpovědného zaměstnavatele v regionu. Zkušenosti z obdobných soutěží také potvrzují, že dochází ke zlepšení vztahů na pracovišti. Soutěž probíhá ve třech kategoriích rozdělených podle velikosti společnosti. Zaměstnavatelé mají možnost přihlásit se vyplněním online přihlášky a dotazníku do 31. ledna 2021. Přihlášku spolu s podmínkami a dalšími informacemi naleznou zájemci na webových stránkách Jihočeského paktu zaměstnanosti www.jcpakt.cz, kde jsou také uvedeny kontakty na organizátory soutěže. Všichni přihlášení pak na slavnostním vyhlášení získají ocenění. Vítězové každé kategorie se mohou těšit na ceny ve formě dárků i voucherů na zajímavé vzdělávání, či mediální prostor v Deníkách a Jihočeském podnikateli.

Lidé nad 50 let jsou nedílnou součástí pracovního trhu a v budoucnu budou patřit stále více mezi klíčové hráče. Vliv na to bude mít stárnutí obyvatel. Dle současných predikcí totiž bude podíl osob starších 55 let tvořit, oproti současným 15 %, téměř 30 % práceschopného obyvatelstva. Ve společnosti však přetrvávají předsudky, které často zaměstnavatele ovlivňují při náboru nových pracovníků. I přesto, že se Česká republika několik let potýkala a i v době koronavirové krize v některých odvětvích stále potýká s nedostatkem pracovníků, tvoří skupina osob starších 55 let jednu z nejpočetnějších skupin nezaměstnaných osob. Proto se zástupci Jihočeského paktu zaměstnanosti v loňském roce rozhodli společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR více medializovat téma zaměstnání starších pracovníků a oceňovat firmy, které postupně překonávají předsudky při zaměstnávání osob vyššího věku. Současný druhý ročník soutěže už podpořilo 21 partnerů.

Organizátory soutěže jsou Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů – Jihočeský pakt zaměstnanosti a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň.