Pandemie koronaviru změnila trh práce. Nyní se mohou zájemci i absolventi škol poohlédnout po novém zaměstnání online


Změny na trhu práce se kvůli dlouhodobým mimořádným opatřením projevují i v míře nezaměstnanosti, která se v porovnání s předchozím rokem o něco zvýšila. Jihočeši tak mají nyní příležitost získat zaměstnání díky online Veletrhu práce, kde vystavující firmy z celého kraje nabízí na 180 pracovních nabídek. Poohlédnout se po letní brigádě či spolupráci s firmami mohou i čerství absolventi středních a vysokých škol. Stačí se pouze bezplatně zaregistrovat na vypsané on-line schůzky, které proběhnou 15. a 16. června.

„Nezaměstnanost v Jihočeském kraji v porovnání s rokem 2020 stoupla o 3,3 %. Aktuálně registrujeme v Jihočeském kraji k 31. květnu 13 391 nezaměstnaných osob,“ říká Ivan Loukota, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce a doplňuje, že i proto vítá aktivitu Jihočeské hospodářské komory a Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů uspořádat letošní Veletrh práce online.

„Víme, že řada klientů má obavy z nákazy. Problémem jsou i karantény, i když čísla nemocných se v posledních dnech stále snižují. Je to však překážka účastnit se pohovorů a hromadně se potkávat. Proto nápad uspořádat veletrh v online podobě velmi vítáme. Jihočeští zaměstnavatelé stále hledají schopné pracovníky, což je znát i na mírném aktuálním meziměsíčním růstu volných pracovních míst v kraji o 0,6 %,“ dodává Ivan Loukota.

Letošní Veletrh práce v Jihočeském kraji se organizátoři, kterými jsou Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů a Jihočeská hospodářská komora, rozhodli uspořádat netradičně.  „Věříme, že online forma není překážkou. Řada z nás musela přejít do online prostředí a pracovala z domova. Z této situace je však třeba vytěžit maximum. Na letošních Burzách škol online jsme si vyzkoušeli, že tato forma funguje, a i když je osobní setkávání jednodušší, není to jediná možnost, jak se poohlédnout po střední škole natož po nové práci. Firmy stále hledají nové pracovníky a na druhé straně je zde celá řada uchazečů o zaměstnání. Proto jsme se rozhodli oběma stranám vyjít vstříc a online Veletrhy práce zorganizovat. I pro nás je to výzva a cenná zkušenost,“ vysvětluje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.

Na webu www.veletrhy-prace.cz připravili organizátoři prostor pro prezentaci firem. Tak, jak bývá obvyklé na tradičních veletrzích, které spolu pořádají již šestým rokem. Zájemci zde najdou základní informace o firmě. A nejen to. Každá firma na svém profilu nabízí hned několik volných pracovních pozic, které si zde mohou účastníci prohlédnout. Pokud je nabídka firmy osloví, přímo na webu si zaregistrují svůj čas pro dvacetiminutový online rozhovor se zástupcem firmy. „Takových schůzek si mohou naplánovat hned několik už předtím, než celý online veletrh odstartuje. Jen je třeba si pohlídat čas, aby se na další schůzku mohli pohodlně přepnout a v klidu si tak vyslechnout nabídku dalšího zaměstnavatele,“ upozorňuje Dana Feferlová z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů.

Organizátoři myslí i na ty, kteří nemají internetové připojení či techniku pro online přenos. Je možné si zarezervovat svůj čas na schůzky i formou telefonického rozhovoru. „Řada z nás sice preferuje se navzájem vidět, alespoň prostřednictvím obrazovky, ale nabízíme i možnost si s vystavovateli zatelefonovat,“ představuje další možnosti Dana Feferlová a dodává: „Zájemcům o schůzky pomůžeme i rezervací času pro pohovor. Současně nabízíme i podporu pro připojení. Na webu veletrhů jsou již nyní k dispozici video návody, jak se snadno a jednoduše připojit z pohodlí a bezpečí domova.“

Na webu www.veletrhy-prace.cz je nyní na 180 nabídek jihočeských zaměstnavatelů, ze kterých si mohou zájemci vyfiltrovat nabízené pozice podle oboru, lokality, ale i firmy či požadovaného vzdělání. Registrace je bezplatná a velmi jednoduchá. Veletrh je také ideální příležitostí pro čerstvé absolventy středních i vysokých škol, kteří po právě proběhlých závěrečných zkouškách hledají své první zaměstnání či brigádu na léto.

Veletrhy práce odstartují 15. června od 09:00 hod., kdy až do odpoledních 16:00 hodin budou probíhat online schůzky k jednotlivým pozicím. Na ty se mohou zájemci hlásit už před veletrhem, který bude pokračovat i ve středu 16. června.