www.jsrlz.cz :: Zaměřeno na absolventy a studenty: Sociální pojištění v kostce v novém letáku ČSSZ (19.10.2017 - 20:22)

 
 
sipka Úvodní stránka sipka   Novinky sipka    Zaměřeno na absolventy a studenty: Sociální pojištění v kostce v novém letáku ČSSZ

Zaměřeno na absolventy a studenty: Sociální pojištění v kostce v novém letáku ČSSZ

S blížícím se koncem školního roku připravila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) leták Sociální zabezpečení - informace pro studenty. V deseti bodech v něm shrnuje základní informace pro studenty o nemocenském pojištění a důchodech, právech a povinnostech v oblasti sociálního zabezpečení a nárocích na dávky. Leták je již nyní k dispozici na webových stránkách ČSSZ.

 

Nejen studentům, ale i jejich rodičům leták odpoví na otázky typu

  • „Musím po skončení studia platit sociální pojištění?“,
  • „Jaké mám povinnosti, když při studiu pracuji nebo podnikám?“,
  • „Mám ohlásit správě sociálního zabezpečení, že odjíždím na stáž do zahraničí?“,
  • „Jsem po vážném úrazu, mohu i jako studující dostávat nemocenské nebo invalidní důchod?“,
  • „Během studia jsem porodila, budu mít nárok na mateřskou?“.

 

Zejména mladí lidé pojem důchod či důchodové pojištění často spojují se stářím a považují ho za velmi vzdálené. Důchod však není jen a výhradně otázkou stáří. Mezi důchodové dávky patří kromě starobního důchodu i důchody invalidní a důchody pozůstalostní. Ty jsou spojeny se situacemi, jako je vážná nemoc, těžký úraz nebo úmrtí blízké osoby, k nimž může dojít v jakémkoliv věku. I nárok na tyto důchody je ve většině případů podmíněn získáním určité doby důchodového pojištění.Studenti zpravidla nerozlišují nemocenské pojištění od zdravotního pojištění. Jejich účel je ale odlišný.

  • Nemocenské pojištění slouží k finančnímu zajištění v případě nemoci či mateřství v zásadě pracujícím lidem. Tuto agendu zajišťují v součinnosti se zaměstnavateli okresní správy sociálního zabezpečení. 
  • Zdravotní pojištění však slouží k úhradě zdravotní péče, jako je lékařské ošetření, ambulantní či nemocniční léčba, pohotovostní a záchranná služba aj., a je v působnosti zdravotních pojišťoven. Principy zdravotního pojištění jsou jiné než v sociálním pojištění.

Letáček je k dispozici ZDE. 

 

Zdroj: http://www.mpsv.cz/ 

download suggestion

Partneři:

part1 part2 part3 part4 part5

&copy Copyright 2011 JSRLZ, Všechna práva vyhrazena.