www.jsrlz.cz :: Jak uspět při pohovoru (19.10.2017 - 20:21)

 
 
sipka Úvodní stránka sipka   Novinky sipka    Jak uspět při pohovoru

Jak uspět při pohovoru

Dobře se připravit na pracovní pohovor je důležité už z důvodu získání potřebného sebevědomí. Uchazeč, který si nezjistil dostatek informací o firmě, ve které se uchází o místo, se zřejmě nebude cítit příliš dobře, až se ho personalista zeptá na otázku: „Co víte o naší společnosti?“. Negativní emoce může vyvolat i nevhodně zvolené oblečení, a to nejen u zaměstnavatele. Pokud přijdete na pohovor v tričku a naproti bude sedět v obleku šéf firmy, pravděpodobně z Vás nebude vyzařovat sebejistota. Právě ta je ale při pohovoru zásadní. Je třeba působit vyrovnaně a vzbudit u zaměstnavatele důvěru.

 

Absolventi škol vstupují mnohdy na trh práce jako úplní nováčci. O to více je nutné se na pohovor připravit, aby byli schopni konkurovat zkušenějším uchazečům. Uchazeči o místo se již od samotného počátku bojí, že nebudou při hledání práce úspěšní. Podle jejich slov je velkým „strašákem“ neúspěch v podobě toho, že řeknou něco špatně a potencionální zaměstnavatelé jejich slova nepochopí správně. Největší překážku však spatřují v nedostatečné praxi, kterou často zaměstnavatelé vyžadují. Klára Majerníková, účastnice kurzu v projektu Cesta k práci uvádí, že mladí lidé nemají takové možnosti k získání dostatečně dlouhé praxe a pokud jí nemají, tak se mnohdy ani k pohovoru nedostanou. „Je to takový začarovaný kruh. Proto využívám každé nabídky, která mě posune dál,“ doplnila Klára Majerníková.

Podle slov Blanky Beníškové, personalistky společnosti Educo Prosperity s.r.o., která řadu let pomáhá firmám hledat kompetentní zaměstnance, vzniká nejvíc chyb díky nedostatečné přípravě už na samotný pohovor. „Absolventi škol bývají zpravidla neaktivní a potřebují pomocnou ruku. Problém nastává v okamžiku, kdy se k pohovoru dostanou a neumí vystupovat. Nemluví souvisle, často neodpovídají na položené otázky, a to proto, že na ně nejsou připraveni. Velký nedostatek vidím také v tom, že si uchazeči nezjistí dostatek informací o firmě, či dokonce o nabízené pozici, o kterou se ucházejí,“ upozorňuje Blanka Beníšková.

Možností, jak se připravit na pohovor, je dnes celá řada. Ať již formou odborných článků, či speciálních kurzů. Právě na mladé studenty v posledních ročnících, nebo absolventy, kterým ještě nebylo 25 let, ale již nějaký čas nemohou najít vhodné zaměstnání, cílí projekt Cesta k práci, který realizuje Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů v rámci partnerství Jihočeského paktu zaměstnanosti.

„Díky našemu projektu mají mladí lidé možnost rozšířit si své dovednosti pro trh práce, získat potřebné zkušenosti pro pracovní pohovory, ale i absolvovat stáž či praxi přímo ve firmě“ sdělila Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s. a doplnila: „Pro zájemce jsme připravili sérii vzdělávacích aktivit, které jim výše popsané kompetence nejen pomohou získat, ale budou mít možnost si je prakticky vyzkoušet při doprovodných workshopech se zkušenými personalisty, kteří se s účastníky kurzů podělí o své zkušenosti a upozorní na nejčastější chyby při pohovorech.“

„Zájemci o kurzy se mohou přihlásit na tel.: 387 699 317 či emailu vickova@jsrlz.cz, kde každému rádi zodpovíme případné dotazy,“ sdělila Veronika Vicková, manažerka projektu a doplnila, že účast v kurzu je samozřejmě bezplatná.

Partnerem projektu Cesta k práci, který je spolufinancován Evropskou unií, je Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí a Úřad práce.

download suggestion

Partneři:

part1 part2 part3 part4 part5

&copy Copyright 2011 JSRLZ, Všechna práva vyhrazena.