www.jsrlz.cz :: Exkurze žáků mají smysl právě v době sociálních sítí a internetu (17.10.2017 - 00:12)

 
 
sipka Úvodní stránka sipka   Novinky sipka    Exkurze žáků mají smysl právě v době sociálních sítí a internetu

Exkurze žáků mají smysl právě v době sociálních sítí a internetu

Dnešní generace dospívajících žije ve virtuálním světě, době internetu a sociálních sítí. Často je pro ně těžké představit si reálné prostředí firem a ztotožnit se tak s některými povoláními, o kterých pouze slýchávají. Pro výběr profesní dráhy je však právě reálná představa velmi důležitá. Užitečným nástrojem, jak žákům základních škol přiblížit konkrétní profese, jsou exkurze do podniků.

 

Z dostupných průzkumů, kterými se zabývala Jihočeská hospodářská komora či Národní ústav pro vzdělávání vyplývá, že školy v Jihočeském kraji exkurze velmi využívají. Samotné školy zdůrazňují potřebu exkurzí do provozů různých zaměstnavatelů i pro pedagogy základních a středních škol. Zároveň se však ukazuje, že školám chybí finanční prostředky na jejich realizaci. K tomu mohou pomoci buď samotní zaměstnavatelé či různé programy podpory. Jednou z možností je například projekt EURES, Evropský portál pracovní mobility, díky kterému budou moci žáci základní škol navštívit vždy dva podniky z Jižních Čech a Dolního Bavorska. "Jako velmi pozitivní vedlejší efekt během těchto dvou dnů je to, že se čeští a bavorští žáci lépe poznají a také překonávají různé předsudky. Oproti tomu učitelé dostanou příležitost pro intenzivní výměnu svých odborných nápadů," říká Christine Reitenberger, vedoucí týmu vedení a poradkyně EURES pracovní agentury Passau. Díky projektu EURES se do příhraničí v tomto roce dostalo již sedm českých a německých škol.

V novém školním roce nás navštívilo přes 50 žáků Církevní základní školy při Biskupském gymnáziu J. N. Neumanna České Budějovice a z německé strany Realschule Grafenau,“ sdělila Žaneta Stiskalová, personalistka ze společnosti VISCOFAN CZ, největšího výrobce umělých střívek na světě. „Zajímalo je například, jaké uplatnění zde naleznou středoškoláci a jaké vysokoškoláci, jaké jsou nejčastěji obsazované pozice a mimo jiné také to, co naše techniky a technology na práci ve VISCOFANu nejvíc baví, “doplnila Žaneta Stiskalová.

Tyto příklady ukazují, že žáci se chtějí seznámit s reálnými provozy a zajímají se o to, jak by mohli v budoucnu ve firmách pracovat,“ řekla Alice Gregová, vedoucí oddělení zahraničních vztahů Jihočeské hospodářské komory. „Je samozřejmě celá řada informačních zdrojů, které mohou žáci a jejich rodiče využít při získávání informací o možnostech studia na středních školách. Ať už se jedná například o internetové stránky Infoabsolvent.cz či Impulsprokarieru.cz, burzy škol, veletrhy, noviny či dny otevřených dveří. To vše může přiblížit možnosti studia na škole, získání odborné praxe a i následného uplatnění v oboru,“ sdělila Dana Feferlová z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, o.p.s. Aby se žáci mohli seznámit s tím, jak daná profese vypadá, mohou využít právě exkurzí. „Seznámí se s prostředím firem a možná i vypozorují atmosféru podniku, v kterém její zaměstnanci pracují. I to, zda se lidé v práci usmívají, přece může ukázat, zda jsou na těchto místech spokojeni,“ doplnila Dana Feferlová. 

Vedlejším efektem tohoto projektu je i to, že žáci získají chuť popovídat si s vrstevníky z jiné země, což je motivuje ke studiu cizích jazyků, v tomto případě německého. Do budoucna se jim tak otevírají další možnosti spolupráce nebo jejich uplatnění,“ doplnila na závěr Alice Gregová.

VISCOFAN CZ s.r.o. je součástí španělské skupiny VISCOFAN Group, největšího světového výrobce umělých střívek určených zejména pro masný průmysl, obhospodařuje cca 28 % světového trhu. V roce 2015 oslavil 20 let na českém trhu, 40 let na trhu evropském. V rámci České republiky patří VISCOFAN CZ mezi 50 nejvýznamnějších daňových poplatníků. Společnost dosáhla v loňském roce v Česku obrat 6,3 miliardy korun. Skupina VISCOFAN je absolutní světovou špičkou ve výrobě celulózy. Na celém světě zaměstnává více než 4 500 lidí, z toho 700 jich pracuje v Českých Budějovicích. VISCOFAN vyváží do více než 100 zemí světa a exportuje na všechny kontinenty.

 

download suggestion

Partneři:

part1 part2 part3 part4 part5

&copy Copyright 2011 JSRLZ, Všechna práva vyhrazena.